بخشنامه جدید بانک مرکزی درخصوص نرخ ارز

ارز بانک مرکزی

بانک مرکزی/ارز

بخشنامه جدید بانک مرکزی جلوی رشد نرخ ارز را گرفت؟

پس از روی کار آمدن فرزین و کاهش التهابات دلار، در حالی که بازار ارز تقریباً چند هفته‌ای ثبات نسبی خوبی را تجربه می‌کرد و شاهد نوسانات خاصی در قیمت ارز نبودیم، اخیراً و در چند روز گذشته گزارشات میدانی حاکی از التهاب در این بازار دارد. روند صعودی آرامی که نرخ ارز در چند روز گذشته در پیش گرفته است مجدداً سبب نوسان در سایر بازارها و همچنین افزایش نگرانی‌ها شده است.

اگرچه مشاهدات جدید نشان از فروکش کردن تب‌وتاب بازار ارز دارد و به‌نظر می‌رسد از استقبال روزهای گذشته برای خرید ارز کاسته شده است و از طرفی با شروع روند جدید دلار، قیمت تتر به تومان نیز به‌شدت تعدیل شده است که نشان می‌دهد فعالین بازار درخصوص نرخ‌های فعلی دلار خوشبین نیستند و نرخ‌های پایین‌تری را برای دلار انتظار می‌کشند،

اما به‌هرحال تحولات یک هفته اخیر دلار نیاز به تحلیل و بررسی دارد.

منشأ ارز واردات خودروهای کارکرده باید مشخص باشد

از طرفی لازم به ذکر است که بانک مرکزی برای جلوگیری از افزایش تقاضای ارز در بازار غیررسمی بلافاصله ابلاغیه‌ای در روزهای گذشته مبنی بر مشخص بودن منشأ ارز در راستای واردات خودروهای کارکرده به کشور ابلاغ و عنوان کرد: شرایط واردات خودروهای کارکرده مبتنی بر “ثبت سفارش” توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و اعلام “منشأ ارز” مورد تأیید بانک مرکزی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

همان‌طور که بانک مرکزی به‌درستی در ابلاغیه اخیر خود اشاره کرده است، ثبت سفارش صرفاً به‌واسطه اعلام منشأ ارز است. مشخص است که باتوجه به اعلام مکرر بانک مرکزی مبنی بر غیررسمی دانستن بازار آزاد ارز، طبیعتاً هرگونه تأمین ارزی که از این بازار صورت بگیرد منشئی نامشخص و غیرقانونی دارد و اجازه ثبت سفارش برای واردات خودرو به آن داده نمی‌شود.

گفتنی است حواله‌جات ارزهایی که در بازار آزاد مبادله می‌شوند عمدتاً از محل قاچاق سوخت و یا ارزهای صادراتی هستند که در سامانه‌های رسمی عرضه نشده‌اند و سر از بازار آزاد حواله‌جات ارزی درآورده‌اند.

اشتراک گذاری

2 دیدگاه

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ پاسخ

    […] خواست سازمان توسعه تجارت خواستار برای توقف اجرای بخشنامه ارزی بانک مرکزیاز طرفك سازمان توسعه تجارت در نامه ای به […]

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ پاسخ

    […] بخشنامه بانک مرکزی با شماره 260785‏/02 مورخ 1402/10/24 خطاب به تمامی بانکها و […]

ارسال دیدگاه

×

 

سلام"

× سلام چطور میتونیم کمکتون کنیم؟